Zajęcia metodą Colourstrings

Metoda Colourstrings :

 Twórcą Colourstrings jest wybitny węgierski skrzypek, dyrygent i pedagog Geza Szilvay, który pracę nad swoją metodą rozpoczął w 1971 r. z myślą o własnej córce.
 Obecnie jest to kompleksowy i wielopoziomowy system edukacji muzycznej, obejmujący ścieżkę kształcenia od przedszkola do poziomu akademickiego.
 Colourstrings stawia w centrum dziecko i skupia się na jego indywidualnej wrażliwości oraz tempie rozwoju, dostosowując się do jego potrzeb. Założeniem metody jest równowaga i harmonijny rozwój słuchu, techniki instrumentalnej, teorii muzycznej oraz emocji.
 Jego metoda zyskała uznanie w wielu krajach na całym świecie. Między innymi w Finlandii (gdzie jest rdzeniem państwowej edukacji od ponad 30 lat), Niemczech, Anglii, Danii, na Wyspach Owczych, Grenlandii, Tajwanie, w Chinach, Korei Południowej, Izraelu, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii.

            Społeczne Ognisko Muzyczne w Siemianowicach Śląskich nawiązało współpracę z  Fundacją Ekspedycja-MUZYKA  w zakresie zajęć dla dzieci prowadzonych metodą Colourstrings. Dzięki tej współpracy oferujemy naszym najmłodszy uczniom możliwość uczestniczenia w zajęciach wczesnoszkolnych które są kontynuacją zajęć umuzykalniających metodą E. E. Gordona

 „Tylko najlepsze jest wystarczająco dobre dla dziecka.” Z. Kodaly

Dla dzieci muzyka często jest naturalnym Światem. Lubią nucić, śpiewać, tańczyć, tworzyć dźwięki. Nasze zajęcia to zaproszenie, by wspólnie z dziećmi odkrywać jej piękno i wpływ na nasze życie. Obcowanie z muzyką, zabawą i wyobraźnią, odgrywa kluczową rolę w procesie uczenia się, a największą wartością zabawy jest to, że niepostrzeżenie zmienia się w „prawdziwą” lekcję.

Nasze zajęcia angażują zmysły i zabierają dzieci w fascynującą podróż. Mali ludzie delektują się wspólną zabawą, śpiewem, klaskaniem, marszem. Piosenki pojawiające się w programie przedszkolnym zostały skomponowane specjalnie, by odkrywać różne muzyczne pojęcia (rytm, dźwięk, melodia, dynamika, tempo , charakter, forma i styl) w przyjemny, stymulujący, a jednocześnie usystematyzowany sposób. Wszystko to prowadzi do wewnętrznego zrozumienia i pokochania muzyki.


     Proponowane zajęcia  grupowe:

     Dla dwóch grup wiekowych:

   Śpiewające Urwisy – dzieci od 18 miesiąca życia do 4 lat.

   Śpiewające Huncwoty – dzieci od 5 do 6 lat.  


   Dzieci w trakcie zajęć rozwijają: śpiew, słuch, poczucie rytmu, pamięć muzyczną,  koordynację słuchowo-ruchowo-wzrokową, współpracę w grupie, kreatywność oraz pewność siebie.

   Poznają w sposób przyjazny i logiczny zapis nutowy oraz podstawy  teorii muzyki.

   Zarówno język, jak i sposób poznawania kolejnych pojęć muzycznych, są zanurzone w świecie dziecka. Dzięki temu poznawany materiał wydaje się łatwy. W rzeczywistości dzieci poznają pełnowartościową teorię muzyki.

   Zajęcia są doskonałą bazą przygotowawczą do rozpoczęcie nauki gry na instrumencie.

            Prowadzenie zajęć:
      mgr Monika Wrzos

   Skrzypaczka, kameralistka, pedagog z 16-letnim doświadczeniem - nauczyciel mianowany.

   W 2000 r. ukończyła wydział instrumentalny Akademii Muzycznej w Łodzi - specjalność skrzypce.

   W 2016 r. ukończyła studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Katowicach, w zakresie muzyki kameralnej.

   Kurs metody Colourstrings ukończyła w 2015 r. w Londynie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.