Historia

     Społeczne Ognisko Muzyczne w Siemianowicach Śląskich powstało w 1952 roku z inicjatywy Dyrektora Szkoły Muzycznej w Chorzowie i Kierownika Szkoły Podstawowej nr 5 w Siemianowicach Śląskich. Powstanie SOM było odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne - muzykowanie rodzinne, dostęp do nauki gry na instrumentach bez względu na wiek oraz rozszerzanie amatorskiego ruchu muzycznego.
     Przez 55 lat mury Ogniska opuściło kilka tysięcy uczniów, z czego część kontynuowała naukę w Państwowych Szkołach Muzycznych pierwszego i drugiego stopnia, a także w Akademiach Muzycznych.
     Uczniowie SOM brali i biorą udział w Konkursach i Festiwalach wojewódzkich i ogólnopolskich, gdzie zawsze zostają laureatami najważniejszych nagród (Poznań, Szczecin, Sulechów, Częstochowa, Katowice).

     Profesjonalna kadra pedagogiczna uczy indywidualnie gry na fortepianie, akordeonie, gitarze klasycznej, elektrycznej, akustycznej, basowej, keyboardzie, saksofonie oraz trąbce. Prowadzimy klasę śpiewu i piosenkarstwa, a także perkusji; oprócz tego uczniowie grają w zespołach instrumentalnych, keyboardowych, gitarowych, zespole muzyki współczesnej oraz mają zajęcia z teorii muzyki.

Organizujemy corocznie kilka koncertów w salach koncertowych.

     Uczeń dwa razy w ciągu roku szkolnego przystępuje do egzaminu, a na zakończenie roku szkolnego otrzymuje świadectwo.
Świadectwa mogą stanowić podstawę przyznania dodatkowych punktów do gimnazjów i liceów.

Zapraszamy więc wszystkich chętnych bez względu na wiek!